Bağımlılık nedir? İşte Gerçekleri!

0
240

Bağımlılık hakkında bildiğimiz her şey neredeyse yanlış!

Kalçanız kırıldığında ve hastaneye kaldırıldığınızda size Diamorfin diğer adıyla Eroin verirler ki bu sokaktaki eroinden daha saf ve daha güçlüdür.Çevremizde şuan hastanelerde kaliteli Eroin verilen onlarca hasta var.Ama hiçbiri Eroin bağımlısı olmadı,olmayacak.

Peki bu nasıl oluyor?

Aslında bu bir deneye dayandırılıyor.

1970’lerde Psikolog Bruce Alexander tarafından gerçekleştirilen farkı parkı deneyine yakından bakalım. “Rat Park” yazarak daha detayla sonuçlara ulaşabilirsiniz internette..

Fare bir parka konulur ve bu parkın içinde 2 suluk vardır.Birinde saf su diğerinde ise kokainli su vardır.Bu deneyin her sonucunda fareler uyuşturuculu suyla kendilerini öldürüyorlardı.

Ama Psikolog Bruce Alexander bu deneyde bir şey fark etti.Fareler her seferinde kafese yalnız konuluyordu.

Uyuşturucu dışında yapacak bir şeyleri yoktu.

Psikolog Bruce Alexander bir “Fare Parkı” kurdu ve orayı onlar için her şeyle donattı.Renkli toplar,tüneller,oyuncaklar,çiftleşecek başka fareler..Ve tabi ki 2 suluk birinde saf su diğerinde ise uyuşturucu..57 gün boyunca Uyuşturucu suyu içmeleri zorlandı.

Fakat bu sefer çok farklı bir şey oldu!

Uyuşturucu içeren suluk neredeyse hiç kullanılmadı ve hiç bir fare onun bağımlısı olmadı.Hiç biri aşırı doz almadı.

Ayrıca amerikan askerlerinin %20’si Vietnam Savaşında Yüksek dozda eroin kullanıyordu.

Amerikan halkı bu durumdan korkuyordu.Savaş bitince sokaklarda Yüz binlerce eroinman olacağını düşündüler.Ancak eve dönen askerler incelendi ve çarpıcı bir şey görüldü:  %95’i uyuştucuyu evlerine dönünce bıraktılar.

Tıpkı fareler gibi insanlarda huzurlu ortamlarda bağımlı değillerdi.

Mesele kimyasallar değil kafeslerimiz.İnsanoğlu bağlanmaya ihtiyaç duyar.Travma geçirdiğimizde yada soyutlaştırıldığımızda başka bir şeylere bağımlılık kurmak isteriz..Akıllı telefon,kumar,kokain,video oyunları..

Bağımlılıklarından kurtul,özgür ol.Kafesinden çık.

 

 

Yorum Yap!

Yorum Yapıldı

Paylaş