Bilimsel Sohbetler #1 Murat Sen

Bilim Mühendislik Bilimsel Sohbetler #1 Murat Sen

Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

1.Sizleri Youtube’dan takip eden insanlar sizi, sizden çok anlattığınız konulardan tanıyorlar.Bize biraz Murat Sen’den bahseder misiniz?
Murat Sen kimdir?

Murat Şen’in kim’liğine dair en önemli şey herhalde okuma yazmayı ilkokul 3. sınıfta öğrenmiş bir adam olması. Ortaokul ve lise yıllarımda toplam ders sayısının bir eksiği kadar bütünlemem olurdu. Beden dersini sevmediğimden babamın çalıştığı kurumun doktorundan, kolaylıkla rapor alıp beden dersinden kaçardım çünkü Hayat ile arayüzü geniş bir uğraş istedim ve fotoğrafçı oldum ama onun da sıkıntılı bir kolu olan sanayi fotoğrafçılığı
Bu sayede çoğu insanın girmeyi hayal bile edemeyeceği yerlere girebiliyor, dokunarak, görerek öğrenebiliyordum.
2011 de Ankara’ya yerleştikten sonra, bir okulda ders vermem istendi. Herhalde hayatımın değiştiği gün o gündü. Şimdi, benim için öğrenmenin tek yolu olan uygulamalı eğitimi gençlerle birlikte uyguluyoruz.

2.Bilime olan ilginiz sizin hayatınızda hangi seviyede ve bilimle nasıl tanıştınız?

- Reklam -

Sorular anılarımı canlandırıyor..
Evimizde güzel bir kitaplık vardı ve o kitaplıkta ciltlenmiş Bilim ve Teknik dergileri vardı. Daha okuma yazma bilmiyorken elimden düşmezdi özellikle bir tanesi. İnsanlığın Ay’a gidişinin anlatıldığı sayı. Kalemle her yerini çizmiş, her fotoğrafını ezberlemiştim.

Bir de Nasıl Çalışır adında yedi ciltlik bir ansiklopedi vardı. O benim dünyaya açılan penceremdi. Hangi madde hangi ciltte, kaçıncı sayfada bilirdim. Tabi bu okuma yazma öğrenme sonrası
Ortaokul da bir sınıf arkadaşım vardı. Babası ders aletleri yapım merkezi adında bir kuruluşta çalışıyordu. Oraya her gittiğinde bir şeyler alıp bana satıyordu
Sayesinde daha ortaokul birinci sınıf öğrencisiyken minnacık bir kimya laboratuvarım olmuştu. Bugün hala kullandığım mikrometrelerden birinin kaynağı da bu arkadaştı.

3.Sizce 3 Boyutlu yazıcılar gelecekte var olacak, herkesin evinde olacak mı? Yoksa popüleritesi zamanla solup sadece fabrikalarda mı kalacak? Neden?

Boyle bir teknolojinin gelecekte var olmaması mümkün değil. Ama bazı durumlarda evde mürekkep püskürtmeli yazıcı bulundurmak, dışarıda baskı almaktan pahalıya geliyorsa, 3B yazıcılar için de durum böyle olacak. Kaliteli baskı yapan baskı merkezleri oluşacak muhtemelen ki büyük bir kırtasiyenin bu hizmeti verdiğini gördüm..
Kısaca herkesin evinde olmayacak ama herkesin hayatında olacak. En önemli sebep, maliyetleri düşürmesi ve ulaşılması zor malzemeleri ulaşılabilir kılması.

4.Sizce 3 Boyutlu yazılar yaratıcılığı arttırıyor mu yoksa aksine öldürüyor mu?

Bir sanayi fotoğrafçısı olarak, hızlı üretimin yaratıcılık üzerindeki etkisini sorgulamaya, konvansiyonel fotoğraftan, dijital fotoğrafa geçiş sürecinde başladım. Önemli olan düğmenin üstünde kimin parmağının olduğu sonucuna ulaştım. Bir alet sizi daha az ya da daha çok yaratıcı yapmaz ama yaratıcıysanız hayatınızı kolaylaştırır ve daha çok yaratmanızı sağlayabilir. 3B yazıcı ya da herhangi bir teknolojiyi, yaratıcılığa bir tehdit olarak görmüyorum.

5.Youtube’da Bilim kanalları oldukta yetersiz, özellikle ülkemizde.Takip ettiniz yerli veya yabancı kanallar var mı? Aralarında size idol olan var mı?

Ülkemizde insanın ruhunu ve beynini besleyen çok fazla kanal yok ne yazık ki. Kanal takip etmek yerine konu takip ediyorum daha çok. Konu dışı ve şaşırtıcı olacak ama bushcraft ve hayatı idame videolarını kaçırmıyorum. Ray Mears hayranıyım. Videolarını çok huzur verici buluyorum..

6.Yaptınız çalışmaları sadece Youtube’da mı yayınlıyorsunuz? Yaptınız başka çalışmalar var mı?

Okullarda stem ve maker eğitimi olarak adlandırılan multidisipliner eğitimleri hazırlıyor ve yönetiyorum. Danışmanlık yapıyorum ve ders anlatıyorum. Bunun dışında çalışmalarımı paylaştığım tek yer youtube.

7.Son olarak, hayatınızı adadığınız şeyden vazgeçmemek için kendinizi nasıl motive edersiniz?

Hayatı adamak çok gençken yaşanan bir duygu durumu
40 yaşımı geçtim. Hayatımı adadığımı ve vazgeçemeyeceğimi düşündüğüm hiçbir şey yok
Üretmenin ve paylaşmanın hayatı daha anlamlı hale getirdiğini düşünüyorum ve sağlığım elverdiği sürece üretmek ve paylaşmak istiyorum.
Kendinizi bir şey için motive etmek gerekiyorsa bir yanlış var demektir. Her şeyin yanında kendi motivasyonu ile gelmesi lazım. Eğer paketten motivasyon çıkmamışsa, birisi sizin pizzanızın promosyonunu yemiş demektir.

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.