Geleceğin veri aktarma kablosu ne olacak?

0
42

USB (Universal Serial Bus) – Evrensel Seri Veriyolu kablolar günümüzde en çok kullandığımız kablolar haline gelmiş durumda.Peki bizler bu kabloları ne kadar yakından tanıyoruz? Bu teknoloji nereye gidiyor?

Bu teknolojinin tasarımcısı Intel.
Bant Genişliği 1.5MB/s – 1250MB/s(USB3.1)

Bizler bu kabloları enerji aktarıyoruz.Telefonlarımızı,tabletlerimizi,taşınabilir şarj aletlerimizi şarj etmek için kullanıyoruz.Tabi elbette bu veri yolu üzerinden veri paylaşabiliyoruz.

Bu kabloların evrimi zamanla yeni kılıflar ve teknolojilerle geldi.Bizler bu gelişmeyi hem görünüşte fark edebildik.Hem de veri akışının hızlanmasıyla bunu fark edebildik.

 • Bu sürümler zamanla şu isimleri aldı.
  USB 1.x 12Mbit/sn
  USB 2.0 480Mbit/sn
  USB 3.0 4,80Gbit/sn
  USB 3.1 10Gbit/sn
 • Ayrıca Evrensel Seri Veriyolunun Bazı Standartları Vardır.
  Maksimum Voltaj 5V
 • Maksimum akım 0.5 A -> 5A
 • Bağlantı türü elbette Seri

Kablolama: USB 3.0 standardı, yalnızca tüm kabloların bir elektriksel spesifikasyona uymasını gerektiren maksimum kablo uzunluğunu belirtmez:26 telli bakır kablolama için maksimum pratik uzunluk 3 metredir.

Günümüzde..USB 3.1 ve 3.0 Standardı bir veri yolu ile fotoğraf ve video aktarmak hatta bir veriyolu üzerinden sürekli bir program çalıştırmak bu standartlar için yeterli.

Peki ya Thunderbolt?
Thunderbolt, yüksek çözünürlüklü ekranları ve yüksek performanslı veri aygıtlarını destekleyen bir giriş/çıkış (G/Ç) teknolojisidir.

Thunderbolt teknolojisi, aynı bağlayıcı üzerinden iki yönde de 10 Gb/sn’ye varan iletim hızına sahip iki farklı kanal sunar.
Thunderbolt 2 daha yüksek hız sağlar (20 Gb/sn’ye kadar)
Thunderbolt 3, aygıtları bilgisayarınıza 40 Gb/sn’ye varan hızlarda bağlayan bir G/Ç teknolojisidir.

Yorum Yap!

Yorum Yapıldı