HDD ve SSD Satın almanın tam rehberi

0
20
Örnek Resim Hard Disk (HDD)
HDD Mİ ALMALIYIM SSD Mİ ALMALIYIM? mSata??

Kısacası Satın alırken 3 sorunun cevabı sizin için yeterlidir.

  1. Hız sizin için önemli mi? EVET ise SSD Hayır ise HDD almalısınız.
  2. Kapasite sizin için önemli mi? EVET ise HDD Hayır ise SSD almalısınız.
  3. Bütçe sizin için önemli mi? EVET ise HDD Hayır ise SSD almalısınız.
    Cevaplarınızdan 2 veya daha fazlasını seçtiğiniz seçenek sizi doğru alışveriş için yönlendirecektir.

Eğer daha fazla bilgilenmek istiyorsanız sizi yazının devamını okumaya davet ediyorum..Öncelikle aralarındaki farklardan başlayalım..

Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD, Sabit disklerde hız kavramı büyük önem taşır. Bir sabit diskin hızında fiziksel dönüş hızı, erişim süresi, ve aktarma hızı olmak üzere üç özellik etkileşimli olarak rol oynar. Bu özellikler tek başlarına hız hakkında kesin bir fikir vermezler.Günümüz sabit diskleri; 3.600, 4.200, 5.400, 7.200, 10.000, 15.000(rpm) gibi yüksek hızlarda çalışırlar.

SSD (Solid State Drive) Katı Hal Sürücü HDD’ye göre farkları ısı, ses, düşük enerji sarfiyatı ve mekanikliğin ortadan kalkması.(Tabi bunun yanında çok yüksek hızda çalışmaları.)

Hız olarak SSD’nin daha hızlı olması onu daha pahalı yapıyor.
HDD’ler veya SSD’ler 3,5 veya 2,5 inç olabilirler.Satın alırken kullanılacak cihazda boyutun önemi vardır.Neredeyse bütün Dizüstü cihazlar 2,5 inç kullanırken günümüzde çoğu dizüstü bilgisayarda HDD kullanılmaz. mSata SSD kullanılır.
Örnek Resim Hard Disk (HDD)
Bu veri depolama olarak kullandığımız ekipmanlar anakartımızla belirli bir veriyolu ile haberleşirler.Bu veriyolu’nun adı SATA’dır ve çeşitleri vardır.
SATA I, SATA II ve SATA III arasındaki fark nedir?

SATA I (revizyon 1.x) resmi olarak SATA 1.5Gb/s olarak bilinen arabirim, 1.5 Gb/s’ ta çalışan ilk nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 150MB/s’ a kadar erişir.

SATA II (revizyon 2.x) resmi olarak SATA 3Gb/s olarak bilinen arabirim, 3.0 Gb/s’ ta çalışan ikinci nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 300MB/s’ a kadar erişir.

SATA III (revizyon 3.x) resmi olarak SATA 6Gb/s olarak bilinen arabirim, 6.0 Gb/s’ ta çalışan üçüncü nesil SATA arabirimdir. Arabirim tarafından desteklenen bant genişliği hacmi 600MB/s’ a kadar erişir. Bu arabirim SATA 3 Gb/s arabirim ile uyumludur.

SATA II özellikleri SATA I portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. SATA III özellikleri SATA I ve SATA II portlarında çalışma uyumluluğuna sahiptir. Fakat, sürücünün maksimum hızı, portun en düşük hız limitinden dolayı daha düşük olacaktır.
Buradaki bant genişleri teoride bu hızları sağlar.Fakat bunlar olabilecek en yüksek hızlardır.

Örnek resim mSata SSD

mSATA Yeni nesil masaüstü ve dizüstü anakartlar üzerinde bulunabilen özellikle ultrabooklarda tercih sebebi olan ve mini-SSD belleğin direkt olarak anakarta baglanmasını sağlayan iletişim yoludur. SATA3 (6G b/s) hızına sahiptir.

 


Kaynaklar:*https://kb-tr.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/15284/~/sata-i%2C-sata-ii-ve-sata-iii-arasındaki-fark

Yorum Yap!

Yorum Yapıldı

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here