Sokrates

Sokrates‘e ait yazılı bir eser günümüze ulaşmamıştır.Bu nedenle tüm öğretimini sözel olarak yaptığı yargısına varılmaktadır. Sokrates felsefesinin ana temalarını ele alan başlıca kaynak Sokrates’in Savunması adlı diyalogdur.(Yunan filozof Platon tarafından yazılmış)

Herkes ona bir şeyler danışırdı ama o sürekli “ben hiçbir şey bilmediğimi biliyorum” derdi.Çok mütevazı adamdı.

  • Sokrates’in içinde yaşadığı Atina Devleti dış işlerinde problemliydi.Çareyi demokratik diktatörlükte buldular.Böylelikle hem uygar vatandaşlarını gücendirmeyecek, hem de iç ve dış tehditlere karşı güç toplayacaklardı.Yalnız kulaklarına bazen soru sormak, tartışmak, sorgulamak gibi kelimeler geliyordu.Böyle şeyler itaati ve hizmeti aksattığından engellenmeliydi.Bu kelimeleri çok sık kullanan yaşlı bir adam iyice dikkat çekmeye başlamıştı.Sokrates adlı taş ustası soruları dilinden düşürmüyordu.Bir de Delphi’deki kahinle ilgili bir hikaye vardı.Güya kahine en bilge kişi kimdir diye sorduklarında Sokrates adlı çulsuzu söylemişti.Üstelik bu adam ben cahilim diye ortalarda dolanan bir zındık!

Neyine güveniyordu ki? Hemen mahkemeye çıkarıldı.Korkup özür dilemesi ve sinmesi bekleniyordu.İktidarı sorgulayanlara ibret olması isteniyordu.Ama o beklenmeyen bir şey yaptı ve mahkemenin üstüne üstüne gitti.Konuştukça konuştu.Atina gençliğinin aklını karıştırmak, devletin tanrılarına inanmamak ile suçlanıyordu.

  • Sokrates az bir farkla suçlu bulundu. Platon eserde yargıç sayısından veya oy sayısından bahsetmez ancak Sokrates, 30 oy daha almış olsa serbest kalacağını belirtir. Pek çok akademisyene göre hakimlerin oranı 281‘e 220‘dir ve Sokrates 361‘e 140 oyla ölüm cezasına mahkum edilir.

O günlerde mahkemelerin önemsiz davalarla meşgul edilmesini önlemek için; yargıçların oyları 1’e 5 oranına ulaşmazsa, iddia makamı ağır cezalara çarptırılıyordu

  • Sokrates mahkeme karşısında savunmasını yapar. Hayatının geri kalan kısmını felsefeden yoksun veya sürgünde geçirmektense; başlangıçta kimsenin idam etmeyi düşünmediği, sadece susturulması ve af dilemesi hedeflenen filozof, prensiplerine ters düşmeyerek ölümü tercih eder.

Sokrates baldıran zehrini içerek hayatına son vermiştir..

Sokrates’in Ölümü Akım:Yeni Klasikçilik 18.Yy
Jacques-Louis David
  • Tablonun incelenmesi:Bu tabloda Sokrates’in ölümü betimlenmektedir.Sokrates idam edildiğinde 70’li yaşlarındaydı fakat tabloda daha genç ve diri olarak betimlendiğini görüyoruz.
  • Elini dizine koyan arkadaşı Kriton’dur.Kriton ona ölümekten vazgeçirmeye çalışan ve ona kaçmasını öneren kişidir.Sanki ona hala kaçmasın önerdiğini görebiliyoruz.
  • Eserde yatağın başında en sakin ve uyur gibi yas tutan olarak gördüğümüz kişi Platondur.
Aristoteles
Platon

 

Yorum Yap!

Yorum Yapıldı

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here