Günlük: Roma #Seyahatname

0
152

İtalya’nın Başkenti Roma denilince aklınıza Onlarca şey gelebilir.Bu yazıda sadece benim gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedim. #Blog #Seyahatname

Türkiye’den (İstanbul kalkış) 2s 40dk‘da kendinizi İtalya’da bulabilirsiniz. İtalya’da Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı‘na indikten sonra havaalanı içinde bulunan bir tren istasyonu ile Roma merkeze ulaşabilirsiniz.Burada biletler uygun fiyatlı.Üstelik seferler neredeyse her zaman var.Ayrıca buradan alacağınız bilet ile hiç bir durakta durmadan kendinizi Roma Termini‘de bulabilirsiniz.

Roma Pass nedir?
48 saat ve 72 saat olmak üzere yapılan bu 2 karttan birini satın alarak geçerli olduğu süre boyunca şehirdeki bütün ulaşım araçlarını ücretsiz kullanabilirsiniz.(Taksiler ve havaalanı’na giden tren hariç.) Ayrıca bu kartı satın alınca gireceğiniz ilk 2 müzede ÜCRETSİZ. Roma terminideki büfelerden satın alabilirsiniz. (48 Saatlik kart 28 Euro, 72 Saatlik kart 38,5 Euro.)

Roma Termini‘den Kolezyum yürüyerek 20 dk. Eğer direk termini’den Kolezyum’a gidiyorsanız yürümenizi değil taksi ile gitmenizi tavsiye edebilirim çünkü yolda görülebilecek fazla bir şey yok.Ayrıca İtalya’da taksi fiyatları oldukça uygun.(Taksilerin rengi beyaz.)


Tüm hakları saklıdır. Doğukan Sahil 2018 – Kutsal Melek Kalesi

Kutsal Melek Kalesi’ne giderken (Roma merkez içinde) ne kadar uzak olursanız olun mutlaka yürüyerek gitmenizi öneririm.Kale oldukta büyük ve gezme yerleri açısından zaman alan bir yer ortalama yürüyüş hızında 2 Saatinizi alacaktır. O dönem kalede bir çok davalara bakılır ve idam mahkumları burada idam edilirmiş. İşin ilginç yanı ise idam edilen mahkumun kafası günlerce ibret olması amacı ile köprüde asılı tutulurmuş.

Mutlaka gezmenizi öneririm.Giriş ücretli Roma Pass geçerli.


Tüm hakları saklıdır. Doğukan Sahil 2018 – Panteon

Pantheon “tüm tanrıların tapınağı” anlamına gelir, oldukça büyük bir anıt mezar.Gezme süresi olarak 30dk‘nızı alacaktır.Giriş ücretsiz.


  • Giordano Bruno heykeli görmeyi ve mutlaka fotoğrafını çekmeyi unutmayın.Heykel bir meydanda bulunuyor ve meydanda bir pazar kurulu karşılıyor sizi. İtalyan filozof, gökbilimci, rahip, okültist.Yargılanıp sapkın ilan edildi ve Roma’da diri diri yakılarak idam edildi.( Campo de’ Fiori )
  • Vittorio Emanuele II Abidesi mutlaka önünden geçmeniz gereken yerlerden.Abidenin üst bölümünde bir seyir terası yer almaktadır. Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele‘yi onurlandırmak için yapılmıştır. ( Piazza Venezia, 00186 )
  • Vatikan’ı ve Aşk çeşmesini ziyaret etme fırsatım olmadı.
Tüm hakları saklıdır. Doğukan Sahil 2018

Yemek yerleri

Popüler yemek sitelerinde ve insanların yorumları üzerine;

  • Roma’nın En meşhur dondurmacısı : Giolitti, Roma ( Via Uffici del Vicario, 4000144 Roma, İtalya )

Oldukça temiz ve çeşit o kadar bol ki, ben hayatımda o kadar çok dondurma çeşidi görmedim.Yalnız eğer oturarak yemek istiyorsanız bunu kasada dondurmanın parasını verirken söylemeniz gerekiyor roma’da görebileceğiniz bu olay, oturma parası.. 5 Euro. Limonlu dondurma denemenizi kesinlikle öneririm.

  • Roma’nın En meşhur Pizzacısı : Antico Forno Roscioli Via Dei Chiavari 3400186 Roma, İtalya )

Oldukça temiz ve çeşidi bol.Domuz etine mahkum olmadan domatesli ve mantarlı pizzalarından deneyebilirsiniz.
2 Kişilik karışık pizza tabağı 15 Euro tutmuştu biz aldığımızda.

Genel olarak İtalya’da sadece Roma’ya gidecekseniz kişi başı vize masrafı dahil; (500 Euro cep harçlığı) 4 Bin lira olacaktır toplamda yaklaşık. Tabi konaklayacağınız otelin ve gezeceğiniz yerleri bütünü bu fiyatı değiştirir. Roma’da 4 Yıldızlı otelden aşağı kalmanızı kesinlikle ama kesinlikle önermem erken rezervasyon ile uygun oteller bulabilirsiniz.