Kargaşa: Kowloon Walled Şehri

Sanat Mimari Kargaşa: Kowloon Walled Şehri
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

20. yüzyılın başlarında Hong-Kong‘da inşa edilen Kowloon Walled Şehri 28 bin metrekarelik alana düşen 50 bin kişi düşüyordu. Bu durum şehri dünyanın en kalabalık noktası durumuna getiriyordu. Suç ve kanunsuzluk nedeniyle tahliye edilen şehir 1993 yılında yıkıldı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası barınma sorunu ortaya çıkarken gece kondular şeklinde inşa edilen şehir 300 binanın birleşmesinden oluşuyordu. 
Zamanla karanlık işlerin merkezi haline gelen şehir zamanla bir suç şehrine dönüştü. Tahliye işlemi 6 yıl sürdü.

Kowloon Walled Şehrine ait ilgili video.
- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.