Bilimsel Sohbetler #2 Karınca Çiftliğim

Sohbet Bilimsel Sohbetler #2 Karınca Çiftliğim

Bu yazıyı 3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.1.Öncelikle Merhaba, Karınca çiftliğim olarak Tuğkan Gönültaş kimdir?

Merhaba. 27.12.1987 İstanbul doğumluyum. Doğma büyüme Kadıköy – Caddebostanlıyım. Lise sonrası Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri ve Tasarımı bölümünü kazandım ve çocukluk hayalim olan bu bölümü/mesleği 2011 yılında bitirerek kısa süreliğine Amerikaya yaşamaya/çalışmaya gittim. 7 aylık iş ve okul serüveninden sonra askerliğimi yapmak üzere ülkeme geri döndüm. Niğde borda vatani görevimi bitirdikten sonra kendi tekstil firmamı kurdum ve ticarete atıldım. Bu bağlamda kendi mesleğimi ‘freelance’ olarak web tasarım / modelleme vs. gibi alanlarda geliştirerek hayatta tutmaya devam ettim. Daha sonrasında oyunculukla ilgili birkaç teklif alınca Tiyatro yapmaya başladım ve şu an hali hazırda başarılı bir ajansa bağlı olarak kariyerimi geliştirmeye çalışmaktayım.

- Reklam -

2.Takipçileriniz Karınnca, Tarantula gibi canlılar beslediğinizi biliyor peki bugüne kadar beslediğiniz en değişik canlı nedir neden?

Bu soruya net bir cevap vermem gerçekten zor. O kadar çok ‘değişik/farklı’ canlılar besledim ki.. Ama parmakla sayılamayacak kadar zehirli eklembacaklı beslemiş olsam da en alışmakta güçlük çektiğim Çıyanlardır. Tarantulalar,akrepler ellerimde kollarımda yürürken; Çıyanlara bir türlü ayak uyduramadım ve hep garipseyen gözlerle karşılaştım. Görüntülerinden dolayı sanırım..

3.Neden karınca?

Karıncalar mükemmel canlılar. Sosyal yaşantıları insanlardan çok farksız.. Bir kraliçe ve arkası kesilmeyen çalışkan bir ekip. Daha ne olsun ? İşçiler çalışır, çalışır ve çalışır. Hepsi ailelerini yani kolonilerini devam ettirebilmek için çalışırlar, ürerler. Muazzam bir düzen ve işleyiş. Karınca beslerken kendi ordunuzu kuruyormuşsunuz gibi hissedersiniz. İlk yumurtalar çıkar, işçiler çıkar ve koloni kalabalıklaşır. Kimi türde askerler çıkar, kolonileri için savaşırlar, avlanırlar.. Kısacası anlatılmaz yaşanır.

4.Hayvanları sadece beslemeyi sevdiğiniz için mi yapıyorsunuz, yoksa hayvanlar üzerinde araştırma yapıyor musunuz?

Ben kurulum yapmayı, oluşturmayı çok seven bir insanım. Yaptığım her hobinin kurulum evresinden muhteşem şekilde zevk alırım. Boyarım, oyarım, ilgilenirim ve en doğal en güzel ortamı oluşturmaya çalışırım. Hayvanları tabi ki sevdiğim için besliyorum. Sadece karınca, börtü böcek değil. Sokaklarda başı boş, yardıma muhtaç kediler,köpekler,fareler.. İnsanlar her şeye zarar verirken, onlar doğaları neyi gerektiriyorsa onu yaşıyorlar. O yüzden benim gözümde tüm canlılar, tüm hayvanlar sevilmelidir. Doğayı tanımak, emin olun size çok şey katıyor. Sorunun tam cevabına gelirsek, bu tarz hobileri olan kişiler hele ki titiz kişiler hayvanları beslerken,bakımlarını üstlenirken bir çok araştırmaya ve bu bağlamda tecrübelenmeye gidiyor. Belki bilim insanları gibi kayıtlı, resmi değil fakat farkında olmadan birer araştırmacı oluyorlar. Doğal olarak evet, hem sevdiğim için besliyorum hem de araştırma yapmış oluyorum..

5.Youtube kanalınız kısa zamanda büyüme gösterdi umarız çok yakında milyonlara ulaşırsınız, sizin Youtube Türkiye’ye bakış açınız nasıl?

Karınca Çiftliğim kanalı çok kısa bir süre içerisinde kendi çapında bir hayli gelişti, doğrudur. Bu çok sevindirici bir durum. Ben hobilerimi hayata geçirdiğim dönemlerde Türkçe kaynak sıkıntısı çok yaşadım. Yaşadığım her anda ‘Biz neden böyleyiz?’ deyip durdum kendi kendime. Demek ki içimde bir paylaşım / bilgilendirme arzusu büyümüş. Avrupa’da, Amerika’da veya diğer kıtalarda son derece normal karşılanan değerler, hobiler ülkemizde ne yazık ki hep ön yargı kurbanı olmuştur. Aslında en büyük hedeflerimden bir tanesi bu. Bunu kırmak. Çünkü kişiye veya kişilere neler katabildiğini, ne şekilde geliştirebildiğini çok iyi biliyorum. Youtube Türkiye kanımca çok geride. Elbet çok güzel işler yapan insanlar mevcut ancak hepsi kopyala yapıştır değil mi ? Üç beş ‘youtuber’ adı altında gezen genç arkadaşlarımız bir şekilde ünlenmişler ve ciddi paralar kazanıyorlar. Ancak onları izleyen kitlelere ne kazandırıyorlar ? Bozuk Türkçe mi ? Nasıl “troll” leniri mi ? veya nasıl küfür edilir? Bu tip kanalları izleyerek, onlara özenen kişilerin vizyonu ne kadar gelişebilir ? Bu sebeple hem üzülüyorum, hem de kızıyorum. Umarım Youtube Türkiye iyi yerlere gelir ve gerçekten insanlara güzel değerler,bilgiler veya zevkler katabilecek emektarların kanalları konuşulur.

6.Yerli veya yabancı idol aldığınız kanallar var mı?

Benim yaptığım işi yapan yurt dışında tonla insan var. Ancak söylemekten gurur duyarım ki tepe karıncacıların çoğu ile tanışıklığım ve konuşmuşluğum var. Herkes ‘0’ ego ile birbirine destek vermek için can atıyor. Onlarda bizi biliyorlar.. Zaten bunu yapan insanlar ne aboneye nede takipçi sayısına kafayı takarlar. Ben Youtube’da çok zaman geçiren birisi değilim ancak el işine önem veren, zanaat kullanan ve bunu paylaşan her kanal benim için idoldür. Başarılı bulduğum kanallar çok tabi..

7.Son sizce olarak bilim’in Türkiye’de gelişmesi için yaptığınız için olumlu geri dönüş sağlıyor mu?

Yaptığım iş kendi çapımda bir iş. Bilime ne kadar etki eder bilemiyorum ama etmesini çok isterim. Belki hiç ummadığımız araştırma projelerine imzalarımızı atacağız, belki henüz keşfedilmemiş türlerin varlığından haberdar olacağız. Bunun sonu olmaz.. Yeter ki el tersi ile itilmesin.. Ön yargılarımızı kaldırdığımız müddetçe yapılan her iş bir geri dönüş sağlayacaktır..

Yoğun zamanlarında bizlere bu zamanı ayıran Karınca Çiftliğim yöneticisi Tuğkan Gönültaş‘a çok teşekkür ediyoruz..

Sizleri : http://www.karincaciftligim.com/ adresine ve Youtube kanallarına mutlaka incelemeye davet ediyoruZ.

Bu sohbet 19 Mayıs 2017 Tarihinde yüklenmiştir.

 

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.