Siz olsaydınız ne yapardınız?

Sanat Fotoğrafçılık Siz olsaydınız ne yapardınız?
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Dünya Kevin Carter‘ı The vulture and the little girl (Akbaba ve küçük kız) isimli çektiği fotoğrafla tanıdı. Açlıktan ölmek üzere olan küçük bir kız ve onu yemek üzere onun ölmesini bekleyen akbaba.
Carter bu fotoğrafta zayıflıktan ölmek üzere olan siyah küçük kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı görselleştirmiştir.


Kızın Birleşmiş Milletler yardım kampına gitmek istediği düşünülüyor. Carter bu anın fotoğrafını çektikten sonra akbaba kaçmış,ancak Carter kıza kampa ulaşması için yardım etmemiştir.

- Reklam -

Oradan uzaklaşan Carter fotoğraf yayınlandıktan sonra yoğun tepkiler almıştır.  Carter: profesyonel fotoğrafçı olduğunu, yardım görevlisi olmadığını söylerek kendisini savundu.O dönemde, gazeteciler ve fotoğrafçılar, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hasta insanlara dokunmamaları konusunda sıkı biçimde uyarılıyorlardı.

Dikkat çeken bu fotoğraf, yardım örgütlerine büyük miktarda maddi kaynak sağladı.

Kevin Carter – The vulture and the little girl (Akbaba ve küçük kız)

Bu olaydan sonra ağır depresyona giren Carter egzoz gazı verdiği kamyonetinin içinde müzik dinleyerek intihar etti.Yanında çevresine yazılmış çok sayıda mektup bulundu.

Siz olsaydınız ne yaparsınız?

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Genetiği Değiştirilmiş Bebek Yapmak Neden Yasak?

Çinli bilim insanı He Jiankui, 2018’in Kasım ayında ilk kez genetik müdahalede bulunulmuş insan bebeklerinin doğduğunu ilan etti. Fakat bu çalışmanın hakemli bilimsel bir...

Atina Okulu – Raffaello Sanzio

Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında Vatikan'da Stanza della Segnatura'da yapılmış (500x770cm) fresk. Atina Okulu