Siz olsaydınız ne yapardınız?

Sanat Fotoğrafçılık Siz olsaydınız ne yapardınız?
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Dünya Kevin Carter‘ı The vulture and the little girl (Akbaba ve küçük kız) isimli çektiği fotoğrafla tanıdı. Açlıktan ölmek üzere olan küçük bir kız ve onu yemek üzere onun ölmesini bekleyen akbaba.
Carter bu fotoğrafta zayıflıktan ölmek üzere olan siyah küçük kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı görselleştirmiştir.


Kızın Birleşmiş Milletler yardım kampına gitmek istediği düşünülüyor. Carter bu anın fotoğrafını çektikten sonra akbaba kaçmış,ancak Carter kıza kampa ulaşması için yardım etmemiştir.

- Reklam -

Oradan uzaklaşan Carter fotoğraf yayınlandıktan sonra yoğun tepkiler almıştır.  Carter: profesyonel fotoğrafçı olduğunu, yardım görevlisi olmadığını söylerek kendisini savundu.O dönemde, gazeteciler ve fotoğrafçılar, bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hasta insanlara dokunmamaları konusunda sıkı biçimde uyarılıyorlardı.

Dikkat çeken bu fotoğraf, yardım örgütlerine büyük miktarda maddi kaynak sağladı.

Kevin Carter – The vulture and the little girl (Akbaba ve küçük kız)

Bu olaydan sonra ağır depresyona giren Carter egzoz gazı verdiği kamyonetinin içinde müzik dinleyerek intihar etti.Yanında çevresine yazılmış çok sayıda mektup bulundu.

Siz olsaydınız ne yaparsınız?

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.