SOKRATES VE SAVUNMASI

Sanat Felsefe SOKRATES VE SAVUNMASI

Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.(M.Ö 399) Sokrates‘e ait yazılı bir eser günümüze ulaşmamıştır.Bu nedenle tüm öğretimini sözel olarak yaptığı yargısına varılmaktadır. Sokrates felsefesinin ana temalarını ele alan başlıca kaynak Sokrates’in Savunması adlı diyalogdur.(Yunan filozof Platon (Eflatun) tarafından yazılmış) Herkes ona bir şeyler danışırdı ama o sürekli “Ben hiçbir şey bilmediğimi biliyorum” derdi. Çok mütevazı adamdı.

Sokrates’in içinde yaşadığı Atina Devleti dış işlerinde problemliydi.Çareyi demokratik diktatörlükte buldular.Böylelikle hem uygar vatandaşlarını gücendirmeyecek, hem de iç ve dış tehditlere karşı güç toplayacaklardı. Sokrates bunları eleştiren yaşlı bir taş ustasıydı.

- Reklam -

Sokrates Mahkemeye çıkarıldı.Korkup özür dilemesi ve sinmesi bekleniyordu.İktidarı sorgulayanlara ibret olması isteniyordu. Ama o beklenmeyen bir şey yaptı ve mahkemenin üstüne üstüne gitti.Konuştukça konuştu. Atina gençliğinin aklını karıştırmak, devletin tanrılarına inanmamak ile suçlanıyordu.

Sokrates az bir farkla suçlu bulundu. Platon eserde yargıç sayısından veya oy sayısından bahsetmez ancak Sokrates, 30 oy daha almış olsa serbest kalacağını belirtir. Pek çok akademisyene göre hakimlerin oranı 281‘e 220‘dir ve Sokrates 361‘e 140 oyla ölüm cezasına mahkum edilir.

O günlerde mahkemelerin önemsiz davalarla meşgul edilmesini önlemek için; yargıçların oyları 1’e 5 oranına ulaşmazsa, iddia makamı ağır cezalara çarptırılıyordu.

Sokrates mahkeme karşısında savunmasını yapar. Hayatının geri kalan kısmını felsefeden yoksun veya sürgünde geçirmektense; başlangıçta kimsenin idam etmeyi düşünmediği, sadece susturulması ve af dilemesi hedeflenen filozof, prensiplerine ters düşmeyerek ölümü tercih eder.

Sokrates’in Ölümü Akım:Yeni Klasikçilik 18.Yy Jacques-Louis David

Sokrates baldıran zehrini içerek hayatına son vermiştir..

  • Tablonun incelenmesi:Bu tabloda Sokrates‘in ölümü betimlenmektedir. Sokrates idam edildiğinde 70’li yaşlarındaydı fakat tabloda daha genç ve diri olarak betimlendiğini görüyoruz.
  • Elini dizine koyan arkadaşı Kriton‘dur. Kriton ona ölümekten vazgeçirmeye çalışan ve ona kaçmasını öneren kişidir.Sanki ona hala kaçmasın önerdiğini görebiliyoruz.
  • Eserde yatağın başında en sakin ve uyur gibi yas tutan olarak gördüğümüz kişi Platondur.

 

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Görevlerine Uçacak Rover İçin İsminizi Gönderecek

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.