İtalya Roma’da Gezilecek Yerler ve Ulaşım İmkanı

Sanat Seyahat İtalya Roma'da Gezilecek Yerler ve Ulaşım İmkanı
Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

İtalya’ya gidiş

Türkiye’den (İstanbul kalkış) 2s 40dk sonra kendinizi İtalya’da bulabilirsiniz. Roma’da Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı‘na indikten sonra havalimanı içinde bulunan bir tren istasyonu ile Roma merkeze ulaşabilirsiniz.Burada biletler uygun fiyatlı.Üstelik seferler neredeyse her zaman var. Ayrıca buradan alacağınız bilet ile hiç bir durakta durmadan kendinizi Roma Termini‘de (Roma Termini Tren İstasyonu) bulabilirsiniz. Burası romanın merkezi.

Roma Pass isimli kart ile 48 saat ve 72 saatlik olmak üzere 2 karttan birini satın alarak geçerli olduğu süre boyunca şehirdeki bütün ulaşım araçlarını ücretsiz kullanabilirsiniz.(Taksiler ve havaalanı’na giden tren hariç.) Ayrıca bu kartı satın alınca gireceğiniz ilk 2 müze ücretsiz. Ayrıntılı bilgi için: http://www.romapass.it/

- Reklam -

Roma Termini‘den Kolezyum yürüyerek yaklaşık 20 dakikanızı alır.. Eğer direkt Termini’den Kolezyum’a gidiyorsanız yürümenizi değil taksi ile gitmenizi tavsiye edebilirim çünkü yolda görülebilecek fazla bir şey yok. Ayrıca İtalya’da taksi fiyatları oldukça uygun.(Taksilerin rengi beyaz.)

Kutsal Melek Kalesi – Castel Sant Angelo

Kutsal Melek Kalesi

Kutsal Melek Kalesine giderken (Roma merkez içinde) ne kadar uzak olursanız olun mutlaka yürüyerek gitmenizi öneririm. Kale oldukta büyük ve gezme yerleri açısından zaman alan bir yer ortalama yürüyüş hızında 2 Saatinizi alacaktır. O dönem kalede bir çok davalara bakılır ve idam mahkumları burada idam edilirmiş. İşin ilginç yanı ise idam edilen mahkumun kafası günlerce ibret olması amacı ile köprüde asılı tutulurmuş.

Mutlaka gezmenizi öneririm.Giriş ücretli Roma Pass geçerli.

Pantheon “Tüm tanrıların tapınağı” anlamına gelir,oldukça büyük bir anıt mezar.Gezme süresi olarak 30dk‘nızı alacaktır.Giriş ücretsiz.

Giordano Bruno heykeli görmeyi ve mutlaka fotoğrafını çekmeyi unutmayın.Heykel bir meydanda bulunuyor ve meydanda bir pazar kurulu karşılıyor sizi. İtalyan filozof, ünlü gökbilimci, rahip, okültist.Yargılanıp sapkın ilan edildi ve Roma’da diri diri yakılarak idam edildi.

Vittorio Emanuele II Abidesi mutlaka önünden geçmeniz gereken yerlerden.Abidenin üst bölümünde bir seyir terası yer almaktadır. Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele‘yi onurlandırmak için yapılmıştır.

Elbette Vatikan‘ı, Piazza Navona (Novana Meydanını) ve Aşk çeşmesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Önerilen Yemek Yerleri

Önerebileceğim yemek yerleri:
Roma’nın meşhur Pizzacısı : Antico Forno Roscioli ( Via Dei Chiavari 34, 00186 Roma, İtalya )
Roma’nın meşhur Dondurmacısı : Giolitti, Roma ( Via Uffici del Vicario, 40, 00144 Roma, İtalya )

Giolitti Dondurma
- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.