Kutsal Melek Kalesi – Castel Sant Angelo

Sanat Mimari Kutsal Melek Kalesi - Castel Sant Angelo

Bu yazıyı 3 Dakika içinde okuyabilirsiniz.Castel Sant’Angelo Kalesi, İtalya‘nın Lazio bölgesinde, başkent Roma‘da yer alıyor. Vatikan‘a ise oldukça yakın olan bu müzeye giderken Tiber nehrinden geçiyoruz. Bu sırada Aziz Melek Köprüsü olarak anılan bu köprünün bile adeta bir sanat eseri olması dikkatimizi çekiyor.

Tüm hakları saklıdır. Doğukan Sahil 2018 – Kutsal Melek Kalesi

- Reklam -

Dairesel planlı, masif bir yapı olan Castel Sant’Angelo, imparator Hadrianus’un ve ailesinin bir mozolesi (mezar yapısı) olarak Roma’da yapılmış bir yapıdır.  Bu kadar dikkat çekici olan bir yapı hakkında elbette ki söylenceler çok olacaktır. Örneğin, yapının adını Papa Gregorius’tan aldığı söyleniyor. Söylencelere göre Papa Gregorius, Roma’yı kasıp kavuran büyük bir salgın sırasında kılıcını kınına sokan Melek Mikhail’i burada görmüş ve Aurelian duvarı ile kent duvarlarına da yapının dahil edilmesiyle birlikte Orta Çağ’da kale olarak kullanılmıştır. Hatta, ilginçtir ki Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın burada esir tutulduğu da düşünülmektedir.

500px.com
Tüm hakları saklıdır. Doğukan Sahil 2018 – Kutsal Melek Kalesi

 

Kalenin belki de en büyüleyici noktası “Melek Terası” olarak çevrilen “Terrazzo Dell’Angelo” olabilir. Bu terastan Tiber nehri oldukça ilgi çekici görünüyor, üstelik burada devasa boyutlarda bronz bir melek heykeli yer alıyor. Bu heykel 18. Yüzyılda, Flaman heykeltıraş Pieter Verschaffelt tarafından yapılmış.Bu yapının bu kadar ilgi çekmesinin bir diğer sebebi de birkaç önemli filme konu olmasıdır. Bunlardan birisi olarak Audrey Hepburn’ün siyah – beyaz filmi olan Roman Holiday filmini örnek gösterebiliriz.

Castel Sant Angelo kalesinin hikayesi aslında oldukta dikkat çekici çünkü bu kale tarihte bir çok davalara ev sahipliği yapmış, ve idam mahkumları burada idam edilmiş.Yani aslında bir mozole olan, ardından bir kale olarak kullanılan yapı günümüzde “Castel Sant’Angelo Ulusal Müzesi” adı ile müze olarak işlevini sürdürmektedir.
Müzeye ilerlerken zaten köprüde ve terasındaki heykellerin yanı sıra, müzenin her bir yanı heykeller ile süslü. İçinde yer alan freskler ise Roma döneminden kalma örnekler olmakla birlikte geç dönemlerde eklenmiş örnekler de var elbette.
Fakat yeni dönem freskleri oldukça barok nitelikler içeriyor. Bunu takiben, belirtmek gerekir ki yapı tam bir Roma yapısıdır. Roma dönemi mimarisi oldukça ağır ve hantal olduğundan, bu masif yapıları bir şekilde süsleme ihtiyacı duvarlar ve duvarlarda açtıkları minik boşluklara mermer plakalar yerleştirilir. Yani aslında özgün halinin fresklerle değil de, mermerlerle dolu olduğunu düşünebiliriz.

Kalenin müze kısmının devamında ise eski savaş dönemlerinden kalma zırhlar, kılıçlar ve bolca melek figürleri ile karşılaşıyoruz. Müzenin Sala delle Urne isimli bölümde ölü küllerinin saklandığı kaplar bile mevcut. Freskler Pellegrino Tibaldi ve Perino del Vaga tarafından yapılmış. Başmelek olan Mikhail, İslam ve diğer Semavi dinlerdeki dört büyük melekten birisidir. Her meleğin kendisine göre belirli görevleri varsa da, Mikhail cenneti korumakla ve cehennem varlıklarını cennetten uzak tutmakla görevlidir. O nedenle kimi kaynaklarda Mikhail ile Adem ve Havva’yı cennetten kovan melek Keruv bir tutulur, bu nedenle de ikisinin de atribüsü (tanıtıcı niteliği) olarak ellerinde kılıç görebiliriz. Yahudiliğe göre; Yehova, kavmi için cinlerle ve şeytani varlıklarla savaşmıştır. Kısacası buradan elindeki kılıcın nedenini anlayabiliriz.Müze, bizlere çoklu dönemlerin tarihini sunuyor adeta. Yapının bir müze olarak işlev görmesi; bizlere mimari bakımdan Roma dönemine dair doneler, süsleme bakımından ise Orta Çağ ve Orta Çağ’ı takiben gelişen Rönesans, Barok dönemlere dair doneler, içerdiği tarihi eserler bakımından da günümüze dek yapının işlevine hitap eden çeşitli günlük kullanım eşyalarına dair doneler sunuyor. Müze bugün Roma kentinde adeta ziyaret edilebilir bir tarih sayfası gibi, köprüye adımını atıp kendisine doğru ilerleyenleri selamlıyor.

- Reklam -
Müzenin İçeriği
75 %
Ulaşım olanakları
85 %
Fiyat olanakları
80 %
Etrafındaki mekanlar
80 %
Yemek olanakları
30 %

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.