Türkmenistan’daki Cehennem Kapısı

Türkmenistan'da Karakum Çöl'ünün ortasındaki delikten tam 30 metre derinliğe sahip ve bilindiği kadarıyla 45 yıldan fazladır aktif bir şekilde yanan bir doğa olayı mevcut.

Bilim Yer Bilimleri Türkmenistan'daki Cehennem Kapısı
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Delik Karakum Çöl’ünün ortasında tam 30 metre derinliğe sahip. Bilindiği kadarıyla 45 yıldan fazladır aktif bir şekilde yanıyor.

70 metre genişliğe 30 metre derinliğe sahip olan bu krater yerel sakinlere göre, 1971’de Rus jeologlar bölgede gaz birikintileri için kazı çalışmaları yapıyorlardı. Metan gazı çıktığı için bilim insanları çevreyi korumak amacıyla o sene bu kuyuyu ateşe verdiler ve o zamandan beri kuyu sürekli yanmaktadır.

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar

KaynakKaynak
ReferansKaynak2

Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.