Türkmenistan’daki Cehennem Kapısı

Türkmenistan'da Karakum Çöl'ünün ortasındaki delikten tam 30 metre derinliğe sahip ve bilindiği kadarıyla 45 yıldan fazladır aktif bir şekilde yanan bir doğa olayı mevcut.

Bilim Yer Bilimleri Türkmenistan'daki Cehennem Kapısı
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Delik Karakum Çöl’ünün ortasında tam 30 metre derinliğe sahip. Bilindiği kadarıyla 45 yıldan fazladır aktif bir şekilde yanıyor.

70 metre genişliğe 30 metre derinliğe sahip olan bu krater yerel sakinlere göre, 1971’de Rus jeologlar bölgede gaz birikintileri için kazı çalışmaları yapıyorlardı. Metan gazı çıktığı için bilim insanları çevreyi korumak amacıyla o sene bu kuyuyu ateşe verdiler ve o zamandan beri kuyu sürekli yanmaktadır.

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar

KaynakKaynak
ReferansKaynak2

Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Genetiği Değiştirilmiş Bebek Yapmak Neden Yasak?

Çinli bilim insanı He Jiankui, 2018’in Kasım ayında ilk kez genetik müdahalede bulunulmuş insan bebeklerinin doğduğunu ilan etti. Fakat bu çalışmanın hakemli bilimsel bir...

Atina Okulu – Raffaello Sanzio

Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında Vatikan'da Stanza della Segnatura'da yapılmış (500x770cm) fresk. Atina Okulu