Türkmenistan’daki Cehennem Kapısı

Bilim Yer Bilimleri Türkmenistan'daki Cehennem Kapısı
- Reklam -
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Delik Karakum Çöl’ünün ortasında tam 30 metre derinliğe sahip. Bilindiği kadarıyla 45 yıldan fazladır aktif bir şekilde yanıyor.

70 metre genişliğe 30 metre derinliğe sahip olan bu krater yerel sakinlere göre, 1971’de Rus jeologlar bölgede gaz birikintileri için kazı çalışmaları yapıyorlardı. Metan gazı çıktığı için bilim insanları çevreyi korumak amacıyla o sene bu kuyuyu ateşe verdiler ve o zamandan beri kuyu sürekli yanmaktadır.

- Reklam -
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 16 Efsane Film

Gizli Dünya (2015) Room adlı kitaptan uyarlanan dram filmi. Hikayesi oldukça etkileyici. Amelie (2001) Fransız sinemasının dünyaya kazandırdığı güzel bir film. Orijinal adı Le Fabuleux...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Genetiği Değiştirilmiş Bebek Yapmak Neden Yasak?

Çinli bilim insanı He Jiankui, 2018’in Kasım ayında ilk kez genetik müdahalede bulunulmuş insan bebeklerinin doğduğunu ilan etti. Fakat bu çalışmanın hakemli bilimsel bir...