2018 Yılını Bitirmeden Mutlaka Okumanız Gereken Kitaplar

Kitaplar 2018 Yılını Bitirmeden Mutlaka Okumanız Gereken Kitaplar
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Bilim ve Tarih Üçlemesi

Yuval Noah Harari İsrailli tarihçi ve yazar Oxford Üniversitesi’nde tarih doktorası yapmıştır, Dünya çapında çoksatanlar listelerine girmiş yazar.
(2011)Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens: Evrimsel olarak Homo Sapiens’in gelişimi, diğer canlılarla iletişimi ve neden sadece Homo Sapiens’in başarılı olduğu gibi sorulara cevap veriliyor.
(2015)Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi Yeni Dünyada Homo Sapiensin karşılaştığı hastalıklar, Sapiens’in nasıl egemen olduğu ve bu aşamadan sonra karşılacağı durumlardan, ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğundan bahseden kitap.
(2018) 21.Yüzyıl için 21 Ders 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Prof.Dr.İlber Ortaylının 2018 yılında yayınladığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aile kökeni, Askeri eğitimi gibi adeta Belge niteliğindeki başucu kitabı. Bu kitabı 2018 Yılı bitmeden edinmenizi okumanızı öneririz. Bazı kitaplarda İlber Ortaylı’nın imzası bulunuyor.

Dönüşüm-Metamorfoz

- Reklam -

Franz Kafka’nın 1915 yılında yayınladığı bu kitapta Gregor Samsa’nın bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş bulmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklikleri anlatarak devam eder.

Satranç

Stefan Zweig’in ilk baskısının 1942 yılında yayınlandığı bu kitapta New York’tan Buenos Aires’e yolculuk yapan bir deniz vapurunda yaşanan satranç müsabakasını anlatır.

Fahrenheit 451

Ray Bradbury’nin 1951 yılında yayınladığı bu romanda bir Distopya Dünya – Bilim kurgu anlatılmaktadır.

Hayvan Çiftliği

George Orwell’in 1945 yılında yayınladığı fabl tarzında siyasi iğneleyici romanı. Roman, Stalinizmin (Marksist-Leninist) eleştirisidir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin’i simgelediği açıkça görülür.

Sokrates’in Savunması

https://www.altinsikke.com/2018/11/13/sokrates-ve-savunmasi/
İlgili bir yazıda bu kitaptan bahsetmiştik.
- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Görevlerine Uçacak Rover İçin İsminizi Gönderecek

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.