Andy Warhol: Pop sanatı

Sanat Andy Warhol: Pop sanatı
Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Andy Warhol (1928 – 1987)

And Warhol 1950’lerde, özellikle ABD ve İngiltere’de soyut dışavurumculuğa tepki gösteren genç sanatçıların 1960’larda bir akım haline getirdikleri sanat türü olan Pop art yani Pop Sanatının en önemli temsilcilerinden kabul edilir. Resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. 

Brillo Kutuları

Brillo Kutuları (1964)
- Reklam -

Varhol’un en tartışılmış eseridir. Kurumsal sanat kuramının temelleri ilk olarak Arthur Danto‘nun 1964’te yazdığı, Andy Warhol’un Brillo Kutuları eserinin, sanat eseri olarak kabul edilmeyen gerçek Brillo kutularından görünürde ayırt edilemez olmasından yola çıkan The Artworld (“Sanat Dünyası”) makalesiyle atılmıştır.

Danto‘nun görüşleri daha sonra Kurumsal teoriden semantik bir teoriye doğru kayarken, yazdığı makaleden etkilenip yola çıkan George Dickie bu teoriyi geliştirmiş ve 1974‘te yazdığı Art and the Aesthetics “Sanat ve Estetik” isimli kitabında sanatın tanımını: “Bazı taraflarının kendisine, sosyal bir kurumu (sanat dünyası) temsil eden bazı kişi/kişiler tarafından beğenilmeye aday olmaya hak kazandırdığı özgün bir yapıt” olarak yapmıştır. Bu tanımda sanat eseri değerlendirmeye alınmayıp tarafsız bir anlamda kullanılmış, sadece değerlendirmeye aday olduğu belirtilmiştir.
1997’de tekrar gözden geçirdiği tanımda şu değişiklikleri yapmıştır:

  • Sanat eseri, sanat dünyası ahalisine sunulmak üzere yaratılmış özgün bir yapıttır.
  • Sanat eseri, sanat dünyası ahalisine sunulmak üzere yaratılmış özgün bir yapıttır.
  • Sanatçı, sanat eseri yaratımına bilinçli olarak katkıda bulunan bir kişidir.
  • Ahali, kendilerine sunulan sanat nesnesini anlamak için belli bir birikime sahip kişilerdir.
  • Sanat dünyası, tüm sanat dünyası sistemlerinin bütünüdür.
  • Sanat dünyası sistemi, bir sanat eserinin bir sanatçı tarafından bir sanat dünyası ahalisine sunulmasına yarayan bir çerçevedir.

Campbell’s Soup Cans, Shot Marilyns, Marilyn Diptych, Gümüş Araba Kazası (Çifte Felaket), Üçlü Elvis gibi sanat eserleri vardır.

32 Campbell’s Soup Cans


32 Campbell’s Soup Cans (1962)

Bu resim serisinde 32 resim bulunuyor ve her gibi 50 santimetre yüksekliğinde 40 santimetre boyunda. 

Peki bu neden sanat?

Modern sanat bir şeyi dönüştürüyor ve onu farklı şekilde algılamamızı sağlıyor. Burada da olduğu gibi sanatçı son derece sıradan, herkesin bulabileceği bir nesneyi almış ve onu odak noktası haline getirmiş. Büyük ustaların eserlerinden sonra ucuz bir reklam gibi görünen bu eser “Kremalı Tavuk”,  1962 yılında yani Seri üretimin, fabrikaların dönemi. Eserleri üretirken bile bazı baskı araçları kullanmıştır.

Sanatçı, insanlara olmasa da olan ancak bir nedenle, onlara vermenin iyi bir fikir olduğunu düşündüğü şeyleri üretendir.

Andy Warhol
- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Görevlerine Uçacak Rover İçin İsminizi Gönderecek

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.