Kaplumbağa Terbiyecisi – Osman Hamdi Bey: Hikayesi

Sanat Resim Kaplumbağa Terbiyecisi - Osman Hamdi Bey: Hikayesi
Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Osman Hamdi Bey‘in 1906-1907 yıllarında çizdiği tuval üzerine yağlı boya tablodur. 2 farklı sürümü vardır. 1.Pera Müzesinde(1906), 2. Belma Simavi Koleksiyonundadır.(1907) 

Osman Hamdi Bey İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kurucusu ve ilk müze müdürüdür.

Osman Hamdi’nin resimlediği sahnede yerdeki yeşillikleri yemekte olan kaplumbağaları düşünceli bir tavırla izleyen Doğulu giysiler içinde bir erkek figürü görürüz.Belinde sıkı bir kemerle bağlanmış kırmızı uzun bir giysi giyen sakallı bir adam, mavi çinilerle kaplı eşyasız ve bakımsız bir odada, izleyiciye arkası yarı dönük biçimde dikilmektedir.

- Reklam -

Tablodaki kapının üzerinde “şifau’l kulub likau’l mahbub” yazıyor. Anlamı “Kalplerin şifası sevgiliye kavuşmaktır” yazıyor. Bu cümledeki kastedilen sevgili, bir insan değil.

Osman Hamdi Bey‘in bu tablosu, özellikle ilham kaynağına dair net bilgilerin olmadığı dönemde, geri kalmış bir toplumu çağdaşlaştırmaya çalışan bir aydının yorgun halini anlattığı şeklinde yorumlanmıştır.

Bazı yorumlara göre Kaplumbağaların esin kaynağının, Lâle Devri‘ndeki Sadabad eğlenceleri sırasında, hava karardıktan sonra sırtlarına mum dikilerek serbest bırakılan kaplumbağalar olduğu düşünülmektedir.

Başka yorumlara göre, düşünceli biçimde dikilen adam, sabır gerektiren zor bir iş olan kaplumbağaları terbiye etme işini, elindeki ney ve sırtındaki nakkareyi çalarak başarmayı ummaktadır.Bu yoruma göre de terbiyeci Osman Hamdi Bey’in kendisidir. Terbiyecinin zorlu işi elindeki müzik aletleriyle halletmeye çalışması, Osman Hamdi Bey’in de değişime direnen bir toplumu sanat yoluyla çağdaş seviyeye getirmeye çalıştığını, bu yüzden sanat okulu ve müze açma girişiminde bulunduğunu vurgular.Terbiyecinin, kaplumbağaları eğitmekte kullanacağı neyi üfleyemeyip arkasında tutması, Osman Hamdi Bey’in neyi üfleme, yani kaplumbağalar ile temsil edilen halkı eğitme kaygısından artık vazgeçtiği, çünkü derviş sabrının bile bir sonu olduğu şeklinde de yorumlanmıştır.

2009 Yılındaki verilere göre; 1906 sürümünün fiyatı 10-15 milyon lira.
1907 sürümünün fiyatı 4-6 milyon lira.

Bitti mi? Bitmedi.

1960 yılının ilk ayları. Prof.Mustafa Cezar, bir araştırma sırasında, Şişli’de mühürlü bir evde,sanatsal değerinin yanında tarihi değeri de yüksek olan, kırktan fazla tablonun varlığını öğrendi. Profesör,tabloların fotoğraflarını çekmek için köşkün sahibinden izin almak zorundaydı.

Mühürlü kapı hakim eşliğinde açıldı. Prof. Mustafa Cezar, çektiği bu fotoğrafları kitabında yayınladı.

Böylelikle ilk defa bu tablonun gerçek bir görüntüsü ortaya çıkmıştı.

Kaynak:İstanbul Şehir Üniversitesi
- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.