Son Akşam Yemeği

Dönem Rönesans Son Akşam Yemeği
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Santa Maria delle Grazie’da sergilenen 1495-1498 yıllarında 
Leonardo da Vinci‘nin yaptığı 4,6 metre yüksekliğinde 8,8 metre genişliğindeki eseri. 13 kişinin yemek yediği Fresk.

Leonardo da Vinci - Son Akşam Yemeğ
Leonardo da Vinci – Son Akşam Yemeğ

Son Akşam Yemeğinde Hz. İsa 12 havarisine;

“Sizden biri, benimle yemek yiyen biri bana ihanet edecek” -Markos 14:18

Hz.İsa
- Reklam -

der. Bu eserde bu cümlelerin ardından verdikleri tepkiler resmedilmiştir. Freskte İsa Şaraba ve Ekmeğe aynı anda uzanıyor.

“Alın bu ekmeği, bu benim bedenimdir. Alın bu şarabı, bu benim kanımdır, ve beni unutmayın.”

 

Hz.İsa

Bütün karakterler adeta 3’lü gruplar halinde resmedilmiş. İsa’nın bir eli aynı anda kaseye uzanıyor.Tam o sırada Yahuda kaseye uzanıyor. İsa’ya ihanet edecek olan havari. Romalılar ihanet etmesi için 30 parça gümüş vermişler. Gümüşler sağ elinde. Bize boynunu bu kadar dönmüş olması gece kendini asacağını hatırlatıyor.

Yahuda ‘nın arkasında. İsa’nın koruyucusu olan Aziz Peter Görülüyor. Elinde bir bıçak var.

Da Vinci’nin şifresi kitabının yazarı Dan Brown‘a göre İsa’nın solundaki kadın Magdalalı Meryemdir.

O yıllarda freskler ıslak sıva üzerine boyanırdı ama Leonardo Da Vinci çeşitli nedenlerden dolayı bu geleneksel tekniği reddetti. Bu tekniği reddetmesinin temel nedeni daha canlı renkler elde etmeyi istemesiydi. Leonardo , taş üzerinde tempera boyalar kullandı, neme karşı özel bir astar geliştirdi. Ancak bu teknik başarısız oldu, elli yıl sonra çürüyen boya pul pul döküldü ve Son Akşam Yemeği eski ihtişamını kaybetti. Yapılan restorasyon işlemleri ise durumu daha da kötüleştirdi. 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen bombardıman eser üzerinde ciddi hasarlar bıraktı.  1980 yılında başlayan restorasyon 20 yıl sürmüştür.

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.