En Derin: Mariana Çukuru

Bilim Yer Bilimleri En Derin: Mariana Çukuru
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Dünya üzerinde bilinen en derin nokta olan Mariana Çukuru Büyük Okyanus’ta, Guam Adası’nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında bulunan, yapılan son ölçümlere göre derinliği 10.994 metredir.

2012 yılında ünlü yönetmen James Cameron (Avatar,Titanik gibi filmlerin yönetmeni) “Dikey Torpil(Deepsea Challenger)” adlı özel denizaltısıyla Mariana Çukuru’na tek başına inmeyi başardı. Böylece okyanusun en derin noktasına tek başına inen ilk insan olmayı başarmıştı.

- Reklam -

Buradaki canlıların, çok eski prehistorik dönemlerden (Yazının bulunmasından önceki dönem) bu yana aynı kaldığı düşünülmektedir.

Birçok canlı organizma arasında, ksenofilofor sınıfına ait, 10 cm’den büyüklüğünde, bazı devasa tek hücreli amipler gözlenmiştir. Ayrıca 
Mayıs 2017’de, tanımlanamayan bir tür Salyangoz Balığı (snailfish) türü, 8,178 metre derinlikte gözlemlendi.

Çeviri: Altın Sikke

 

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Genetiği Değiştirilmiş Bebek Yapmak Neden Yasak?

Çinli bilim insanı He Jiankui, 2018’in Kasım ayında ilk kez genetik müdahalede bulunulmuş insan bebeklerinin doğduğunu ilan etti. Fakat bu çalışmanın hakemli bilimsel bir...

Atina Okulu – Raffaello Sanzio

Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında Vatikan'da Stanza della Segnatura'da yapılmış (500x770cm) fresk. Atina Okulu