Gece Devriyesi – Rembrandt

Dönem Barok Gece Devriyesi - Rembrandt
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Gece Devriyesi ya da Yüzbaşı Franz Banning Cocq ve Milis Birliği, 
Amsterdam Tarih Müzesi, Rijksmuseum Amsterdam‘da sergilenmektedir. Rembrandt van Rijn’in 1642 yılında tamamladığı tablosudur.


Rembrandt – Gece Devriyesi

Eserde 28 karakter Amsterdam’ın koruyucu askeri birliklerinden birini oluşturan çeşitli rütbedeki silahşörleri göstermektedir.

- Reklam -

Milisler, Silahlı sivillerden oluşan birlik demektir. Komutan (Frans Bannic Cocq) ve Yardımcısı (Willem van Ruytenburgh) bu çalışmada ön planda.

Bu tablo barok bir tablo. Barok eserler genel olarak simetriye karşı asimetriyi, geometrik biçimlere karşı eğrisel biçimleri, durağanlığa karşı hareketi ön plana çıkarmıştır. Sadece ışık değil mızraklar da çapraz olarak resme hareket katıyor.

Ayrıca askerlerin silahlarındaki parallelik göze çarpıyor. Bu da barok dönemden kaynaklı.

Tabloyu ressam yaptığında gece değil, gün ışığında betimlemiştir. Restorasyonlarda sürülen vernik ve kir yıllar içinde koyu siyah bir tabaka oluşturmuş, adına da geceyi ilave etmişlerdir.

Tablo 1715 yılında daha önce sergilendiği Kloveniersdoelen’den Amsterdam Şehir Salonu’na taşındı. Salonda kendisi için ayrılan duvara sığabilmesi için dört tarafından da kesildi..

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.