İnfluenza(Grip) ve Salgınlar Tarihi

Bilim Biyoloji İnfluenza(Grip) ve Salgınlar Tarihi
Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Grip konusuna girmeden önce griple çok farkı tam anlaşılamayan soğuk algınlığı ile farklarına bakalım.
Grip, influenza virüslerinden kaynaklanır, ve esas olarak öksürük, hapşırma ve yakın temas ile yayılır.
Herkese grip bulaşabilir. Grip aniden başlar ve birkaç gün sürebilir. Belirtiler yaşlara göre değişebilmekle beraber şunlar olabilir:

  • Ateş / Titreme
  • Boğaz ağrısı
  • Kas ağrıları
  • Bitkinlik
  • Öksürük
  • Baş ağrısı
  • Burun akıntısı veya tıkanıklığı

Grip ayrıca zatürre ve kan enfeksiyonlarına neden olabilir, çocuklarda ishal ve nöbetlere yol açabilir. Eğer kalp veya akciğer hastalığı gibi tıbbi bir durumunuz varsa, grip bu rahatsızlıkları daha da kötüleştirebilir.

- Reklam -

Grip, influenza virüs tarafından oluşur, yüksek ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları görülür. Aşıyla korunulabilir.

Fakat Soğuk algınlığı, başka tür virüslerce oluşturulur. Burun akıntısı, aksırık yapar. Aşısı yoktur.

İnfluenza A, İnfluenza B, İnfluenza C olarak Nükleokapsid ve matriks proteinlerine göre üç antijenik tipe ayrılır.

İnfluenza A için konakçı insanlar,domuzlar,at,kuş ve deniz memelileri. Ağır klinik tablo. Epidemi-Pandemi (Dünyanın büyük bir bölümünü etkileyen salgın.)

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır. Yeni suş bağışıklığı olmayan topluma hızla yayılır. Genç ve sağlıklı 18-35 yaş arasındakiler etkilenir. Daha yaşlı kesim daha az etkilenir

İnfluenza B için konakçı sadece insanlardır. Genellikle daha hafif klinik tablo. Yaşlılar- yüksek riskli kişilerde ağır klinik tablo. Pandemi görülmez.

İnfluenza C için konakçı insanlar ve domuzlardır. Mevsimsel özelliği olmayan hafif hastalıktır. Epidemi yapmaz. (Küçük çapta salgın.)

İnfluenza Pandemileri

20. yüzyılda influenza pandemileri milyonlarca kişinin ölümüne, sosyal sarsıntılara ve derin ekonomik kayıplara neden olmuştur. 19. yüzyılda 4 salgın 20.yüzyılda 3 salgın gözlenmiştir.

20. yüzyılda ise başta 1918 İspanyol gribi olmak üzere birçok pandemi kayıtlara geçti. 1918-1919 pandemisi bilinen en şiddetli grip salgını olarak 20 milyonu aşan insanın ölümüne sebep oldu. İspanyol gribi, ilk olarak 11 Mart 1918 yılında ABD’nin New Mexico eyaletinde tespit edildi. 1918-1920 yılları arasında H1N1 virüsünün bir alt gurubunun yol açtığı bir salgındır. Kuş gribi (Avian İnfluenza) İnfluenza A grubu 2005 – 2007 yılları arasında ortaya çıkmıştır. Virüsün H5N1 adındaki türevi insanları öldürebilir.Hastalık göçmen kuşların salyaları ve dışkılarıyla temas sonucu bulaşmaktadır.

Bu sayfada yazan hiç bir bilgi, tavsiye niteliği taşımamaktadır. Doktorunuza danışın.

Kaynaklar:
Prof.Dr.Şebnem Eren Gök Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı https://www.klimik.org.tr/wp-content/uploads/2017/05/%C4%B0nfluenza-Pn%C3%B6monisi-%C5%9Eebnem-Eren-G%C3%B6k.pdf
ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı http://www.immunize.org/vis/turkish_flu_live.pdf
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi BaşkanlığıSalgın Hastalıklar Araştırma Müdürlüğü http://www.journalagent.com/turkhijyen/pdfs/THDBD_66_2_21_24.pdf
Bursa Halk Sağlığı MüdürlüğüBulaşıcı Hast. Ve Kont. Prog. Şubesihttps://bursaobm.ogm.gov.tr/Lists/Haberler/Attachments/312/%C4%B0NFLUENZA%20SUNUM.pdf

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.