Altın Sikke Ödülleri

Altın Sikke Altın Sikke Ödülleri
Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Her yılın Ocak ayında toplam 6 farklı kategoride geçmiş yılın enleri belirlediğimiz Altın Sikke Ödüllerinin birincisi ile karşınızdayız. Bilim Tarih Sanat alanlarındaki kategorilere göre bize göre (Altın Sikke) işte ödül sahipleri.

Yılın Filmi

Bird Box
- Reklam -

Görünmeyen uğursuz bir varlığın toplumun büyük kısmını intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, hayatta kalan bir kadın ve iki çocuğu güvenli bir yere ulaşmaya çabalar.

Yılın Netflix Filmi

Bird Box

Görünmeyen uğursuz bir varlığın toplumun büyük kısmını intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, hayatta kalan bir kadın ve iki çocuğu güvenli bir yere ulaşmaya çabalar.

Yılın İçerik Üreticisi

Murat Şen

YouTube kanalında eğitici/ öğretici video içerikler yaparak sadece bikgi vermeden aynı zamanda eğlendiren, özgün içerik yapan Murat Şen bizim için yılın içerik üreticisi.

Yılın Kitabı/Yazarı

İlber Ortaylı – Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Ülkemizin sayılı ünlü profesörlerinden olan İlber Ortaylı ve onun 2018 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk adıyla çıkarttığı kitap bizim için yılın kitabı.

Yılın Olayı

2018 yılında hafızalara kazınan elbette Trump-Kim görüşmesi.

Yılın Bilim İnsanı

He Jiankui

2018’in son aylarında en çok konuşulan bilim olaylarından birine imza atan He Jiankui, iki bebeği genetiğini değiştirerek dünyaya getirmiş ve bebeklerin uzun yıllar gözlem altında tutulduktan sonra HIV virüsünü taşımayacak şekilde yaşayabileceklerini belirtmişti.Doğumdan sonra bilim dünyasının büyük tepkisini çeken Jiankui, Hong Kong’da katıldığı bir konferansta pişman olmadığını ve yeni çalışmalar da gerçekleştireceğini belirtmişti.

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.