Nedimeler – Diego Velázquez

Dönem Barok Nedimeler - Diego Velázquez
- Reklam -
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Nedimeler tablosu Diego Velázquez’in 1656 yılında (3.23×2.76m) tuval üzerine yağlı boya eseri. Günümüzde Prado Müzesinde.

Nedimeler

Resmin ana figürü, karşı duvardaki asılı aynada veya tablodakilerin (IV. Flipe ve ikinci eşinin) beş yaşındaki kızı Infanta Margarita’dır. Kızın etrafında bu resme ismini veren iki nedimesi bulunmaktadır. Bir köpeğin arkasında iki saray cücesi durmakta, bir nedime ile erkek bir görevli sohbet etmektedir. Ayrıca bir kişi de aralık kapıdan gözükmetedir. Elinde paleti ve fırçalarıyla Diego Velázquez’in kendisi de büyük bir tuvalin yanında durmaktadır.

- Reklam -

- Reklam -
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 16 Efsane Film

Gizli Dünya (2015) Room adlı kitaptan uyarlanan dram filmi. Hikayesi oldukça etkileyici. Amelie (2001) Fransız sinemasının dünyaya kazandırdığı güzel bir film. Orijinal adı Le Fabuleux...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Genetiği Değiştirilmiş Bebek Yapmak Neden Yasak?

Çinli bilim insanı He Jiankui, 2018’in Kasım ayında ilk kez genetik müdahalede bulunulmuş insan bebeklerinin doğduğunu ilan etti. Fakat bu çalışmanın hakemli bilimsel bir...