Nedimeler – Diego Velázquez

Dönem Barok Nedimeler - Diego Velázquez
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Nedimeler tablosu Diego Velázquez’in 1656 yılında (3.23×2.76m) tuval üzerine yağlı boya eseri. Günümüzde Prado Müzesinde.

Nedimeler

Resmin ana figürü, karşı duvardaki asılı aynada veya tablodakilerin (IV. Flipe ve ikinci eşinin) beş yaşındaki kızı Infanta Margarita’dır. Kızın etrafında bu resme ismini veren iki nedimesi bulunmaktadır. Bir köpeğin arkasında iki saray cücesi durmakta, bir nedime ile erkek bir görevli sohbet etmektedir. Ayrıca bir kişi de aralık kapıdan gözükmetedir. Elinde paleti ve fırçalarıyla Diego Velázquez’in kendisi de büyük bir tuvalin yanında durmaktadır.

- Reklam -

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Genetiği Değiştirilmiş Bebek Yapmak Neden Yasak?

Çinli bilim insanı He Jiankui, 2018’in Kasım ayında ilk kez genetik müdahalede bulunulmuş insan bebeklerinin doğduğunu ilan etti. Fakat bu çalışmanın hakemli bilimsel bir...

Atina Okulu – Raffaello Sanzio

Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında Vatikan'da Stanza della Segnatura'da yapılmış (500x770cm) fresk. Atina Okulu