Sinoplu Diyojen

Sanat Felsefe Sinoplu Diyojen
- Reklam -
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Diyojen (MÖ 412- MÖ 323) Sinop’ta doğmuş medeniyeti reddetmiş ve medeniyet içerisinde medeniyetten uzak bir şekilde yaşamaya çalışmış bir antik çağ filozofudur.

Gaspar de Crayer (1584–1669)

Gölge etme, başka ihsan istemem.

Büyük İskender Korinthos’ta “Bir dileğin var mı?” diye sorduğunda söyledikleri.

Hayatını son derece fakir olarak geçiren Diyojen’in içinde yaşadığı bir fıçısı ve bir çanağı vardır. Diyojen yoksulluk içinde yaşadığı, halka açık yerlerde yatıp kalktığı ve yiyeceğini dilenerek topladığı halde, herkesin aynı şekilde yaşaması gerektiğini savunmamıştır. Kişinin en kısıtlı yaşam koşullarında bile, mutlu ve bağımsız olabileceğini göstermeyi amaçlamıştır.

Güpegündüz elinde lambayla dolaşırken kendisine ne yaptığını soranlara: “Adam arıyorum, adam!” demiştir.

- Reklam -
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken 16 Efsane Film

Gizli Dünya (2015) Room adlı kitaptan uyarlanan dram filmi. Hikayesi oldukça etkileyici. Amelie (2001) Fransız sinemasının dünyaya kazandırdığı güzel bir film. Orijinal adı Le Fabuleux...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.

Genetiği Değiştirilmiş Bebek Yapmak Neden Yasak?

Çinli bilim insanı He Jiankui, 2018’in Kasım ayında ilk kez genetik müdahalede bulunulmuş insan bebeklerinin doğduğunu ilan etti. Fakat bu çalışmanın hakemli bilimsel bir...