İnsan Vücudu Hakkında İlginç Bilgiler

Bilim Biyoloji İnsan Vücudu Hakkında İlginç Bilgiler
Bu yazıyı 1 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

İnsan kanının normal pH seviyesi 7.35 ile 7.45 arasındadır.

Kanın pH seviyesi sağlıklı bir vücut için doğru gereken birçok önemli faktörden biridir.Vücut sıvılarının ise pH dengesini ayarlar.

- Reklam -

Bir bebek 300’den fazla kemikle doğar.

Dil ve kulaktaki kemikler hariç yetişkin insan iskeleti yaklaşık 207 kemikten meydana gelmiştir. Farkın nedeni büyüme sırasında birbiriyle kaynayacak olan küçük kemiklerdir.

Erişkin bir erkeğin vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı su.

Bu oran, çocuklarda yüzde 65-75, kadınlarda ise yüzde 50 civarında.

Bir insan bedeninde yaklaşık 2 mg altın bulunur.

İnsan vücudunun kütlesinin;
Oksijen (%65) Karbon (%18) Hidrojen (%10) Azot (%3) Kalsiyum (%1.5) Fosfor (%1.0) Potasyum (%o.35) Sülfür (%0.25) Sodyum (%0.15) Magnezyum (%0.05) Bakır, çinko, selenyum, molibden, flor, klor, iyot, manganez, kobalt, demir (%0.70) Lityum, stronsiyum, alüminyum, silisyum, kurşun, vanadat, arsenik, brom (eser miktarda) meydana gelir. (Yaklaşık değerler.)

Sinirler çooooook hızlıdır.

İletim Hızı, orjinal adıyla conduction velocity, aksiyon potansiyellerin nöron ve nöronlar boyunca sahip olduğu hızdır. Miyelinsiz nöronlarda iletim hızı 8-20 m/s, miyelinli nöronlarda 80-120 m/s’dir.

Günde 0,3-0.4mm saçımız uzar

Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm’dir.

Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 5-6 litre kan bulunmaktadır.

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.