Atina Okulu – Raffaello Sanzio

Sanat Fresk Atina Okulu - Raffaello Sanzio
Bu yazıyı 2 Dakika içinde okuyabilirsiniz.

Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında Vatikan’da Stanza della Segnatura’da yapılmış (500x770cm) fresk.

Atina Okulu

1: Kıbrıslı Zenon 2: Epikür 3: bilinmiyor 4: Boethius veya Anaksimandros veya Empedokles 5: Averroes 6: Pisagor 7: Alcibiades veya Büyük İskender 8: Antisthenes veya Xenophon veya Timon 9: Raphael, Aşk’ın kişileştirilmesi olarak Fornarina veya Francesco Maria della Rovere 10: Aeschinesveya Xenophon 11: Parmenides (Leonardo da Vinci) 12: Sokrates 13: Heraklitos (Michelangelo) 14: Platon (Leonardo da Vinci) 15: Aristoteles (Giuliano da Sangallo) 16: Diyojen 17: Plotinus (Donatello?) 18:  Öğrencileriyle Öklid veya Arşimet (Bramante) 19: Strabon veya Zoroaster (Baldassare Castiglione) 20: Batlamyus R: Apelles (Raphael) 21: Protogenes (Il Sodoma, Perugino veya Timoteo Viti)

- Reklam -

Felsefeyi temsil eden Atina Okulu Fresk’inin ortasında iki karakter görünüyor. Bunlardan solda olanı Platon (eliyle yukarıyı, uhrevi olanı işaret ediyor) ve sağındaki öğrencisi Aristoteles (aynı şekilde eliyle gerçek olanı işaret ediyor.) gözüküyor.

Merdivenlerin hemen ucunda masasına dayanmış, düşünen adam ilk çağ filozofu Heraklitos’tur. Diğer figürler başkaları ile etkileşim halindeyken o yalnız. Bu figürün özellikle yalnızlığı ve düşünceli yapısı ile bilinen Michelangelo’dan esinlenilerek oluşturulduğu düşünülmekte. Bu arada bu figür aslında fresk bittikten sonra eklenmiş.

Merdivenlere gelişigüzel uzanmış elindekini inceleyen kişi Diyojen’dir. (16) Bilindiği üzere Diyojen sokaklarda içinde yaşadığı bir fıçıdan başka bir varlığa sahip değildir.

Raffaello’nun planını tamamlayan iki büyük heykel okulun arkasındaki oyuklarda oturur. Platon’un sağında Apollon’u, Aristoteles’in solunda ise Minerva’yı görürüz.

Ayrıca freskin içerisinde Raffaello’nun kendiside bize bakarken kendisini gösterir. (R)

Eserde çokça ayrıntı bulunuyor. Sadece Platon ve Aristoteles değil ayrıca Öklid ve Pisagor da karşılıklı olarak konumlandırılmış durumda.

- Reklam -

Kaynaklar ve referanslar


Creative Commons Lisansı Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır. Paylaşacaksanız Atıf'ta bulunmanız gerekir. Ticari amaçla kullanamazsınız.
Doğukan Sahilhttps://www.altinsikke.com/dogukansahil/
AltınSikke Popüler Bilim,Tarih ve Sanat'ın kurucusu ve yazarı. Genetik ve Biyomühendis.

NASA, Gelecek Mars Rover Uçmak İçin İsimler Göndermek İçin Herkesi Davet Ediyor

Nasa 2020 yılında yolculuğuna çıkacağı Mars uzay aracında bulunan çiplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel...

Rapor: Kandan DNA izolasyonu

1.GİRİŞ Yapılan bu deney insan kanından alınan örnekten DNA izolasyonu yapılmasını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Kan, gelişmiş canlılarda atardamarların ve toplardamarların içerisindeki taşıma, düzenleme...

Banksy (?)

Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi, 05/06 Ocak Parçalı Güneş Tutulması, 21 Ocak Tam Ay Tutulması, 02 Temmuz Tam Güneş Tutulması, 16/17 Temmuz Parçalı Ay Tutulması ve 26 Aralık Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.